Język polski • EPODRECZNIKI.PL

  E-podręczniki to całkowicie bezpłatne e-materiały dla wszystkich. Dostępne z dowolnego miejsca o dowolnej porze, siedem dni w tygodniu. Można wydrukować ich treści w wersji PDF. Ułatwiają kształcenie umiejętności i budowanie wiedzy uczniów poprzez różnorodne formy aktywności i przekazu, ćwiczenia interaktywne, materiały multimedialne. Dają możliwość tworzenia lekcji interdyscyplinarnych, autorskich nauczycielskich wersji podręcznika, pracy grupowej, kształcenia indywidualnego. Wszystkie treści wytworzone dla e materiałów zostały opublikowane na wolnej licencji Creative Commons. Staramy się ułatwić korzystanie z e materiałów dzieciom i nauczycielom niepełnosprawnym, stworzyliśmy dla nich udogodnienia. Planujemy wzbogacanie zbiorów o kolejne e‑materiały – multimedia, rozwijanie treści i funkcjonalności, wprowadzanie nowych technologii. Będziemy się wsłuchiwać w uwagi i krytyki, reagować na potrzeby i propozycje.

   

  PISUPISU.PL

  Strona pisupisu.pl to połączenie nauki i zabawy. Uczniowie mogą tu nauczyć się poprawnie posługiwać językiem polskim za pomocą ciekawych zabaw edukacyjnych. Strona proponuje różnego rodzaju gry słowne i ortograficzne, a także testy dotyczące lektur obowiązkowych. Gry są przygotowane starannie i bardzo przystępnie. Zastosowany w portalu system losowego generowania zadań do rozwiązania i automatycznej odpowiedzi zwrotnej w efektywny sposób skraca czas potrzebny do opanowania zagadnienia. To świetna forma sprawdzenia wiedzy np. przed sprawdzianem, ale też samodzielnej nauki.

   

  Polecamy w szczególności strony:

   

  LEKTURY.GOV.PL

  Rozwój Internetu i postępująca cyfryzacja oznaczać powinny łatwiejszy dostęp do klasycznych dzieł polskiej i światowej literatury.
  Uruchamiając portal Lektury.gov.pl, oddajemy w Państwa ręce nowe narzędzie ułatwiające zapoznawanie się z utworami literackimi będącymi na liście lektur szkolnych.

  Serwis Lektury.gov.pl to realizacja postulatu budowy otwartych, dostępnych i przyjaznych cyfrowych zasobów edukacyjnych i kulturowych. Projekt został zainicjowany przez dwa ministerstwa: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Dzięki tej inicjatywie lektury można pobierać przez Internet i słuchać ich wersji audio lub czytać w dowolnym momencie za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej.

  Serwis powstał przede wszystkim z myślą o uczniach i studentach, nauczycielach i wykładowcach, ale zachęcamy do korzystania z niego wszystkich, którzy chcą poznać lub przypomnieć sobie najważniejsze dzieła literatury polskiej i światowej.

   

  DYKTANDA.NET

  Dyktanda online to doskonały sposób nauki połączony z zabawą. Jeżeli lubisz spędzać czas przy komputerze, a jednocześnie chcesz w praktyce sprawdzić lub doskonalić swoje umiejętności to rozwiązywanie elektronicznych dyktand z pewnością bardzo Cię zainteresuje.
  Dyktanda online przygotowane dla uczniów z klas 4 – 6. Dzięki naszym dyktandom możesz sprawdzić swoje umiejętności praktycznego stosowania zasad pisowni. Wybierz zakres ćwiczenia i przekonaj się czy uda Ci się bezbłędnie napisać dyktando.

  Wybierz interesujący Cię temat i graj. Zasady są bardzo proste. Baw się ortografią! Zgadnij jakie słowo zostało ukryte w zgadywance.

  W nauce pomoże Ci również rozwiązywanie testów ortograficznych. Sprawdź swoje umiejętności podczas rozwiązywania tzw. „wyrazówek”!

  Jeżeli zdarza Ci się robić błędy ortograficzne to umieszczone w tym miejscu informacje z pewnością okażą się dla Ciebie przydatne. Podsumowanie najważniejszych zasad ortograficznych pozwoli na szybką i skuteczną naukę.

   

  WOLNELEKTURY.PL

  Wolne Lektury to biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się 5575 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach – HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2. W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, czytanych przez takich aktorów jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Można ich słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis. Audiobooki są również dostępne w formacie DAISY dostosowanym do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz osób mających trudności z czytaniem.

  Z udostępnionych zasobów można korzystać również poprzez bezpłatną aplikację mobilną. Umożliwia ona bezpośredni i wygodny dostęp do zasobów biblioteki na urządzeniach mobilnych. Aplikacja dostępna jest na systemy Android oraz iOS. Strona internetowa jest również dostosowana do używania na urządzeniach mobilnych.

  Wszystkie utwory zamieszczone w bibliotece Wolne Lektury można zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować.

   

  POLONA.PL

  Polona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość. Zdigitalizowane i udostępniane w Polonie zbiory codziennie powiększają się o nawet 2000 obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek.

  W Polonie można znaleźć najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, na przykład Kronikę Anonima zwanego Gallem, rękopisy Kochanowskiego, Mickiewicza i Chopina czy rysunki Norwida i Witkacego. Są tu obiekty reprezentujące cały przekrój dziedzin i epok: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.

   

  SJP.PWN.PL

  Słownik języka polskiego to jedna z publikacji PWN, które wyróżnia najwyższa jakość i wiarygodność. Dzięki współpracy z czołowymi specjalistami niemal wszystkich dziedzin nauki publikacje PWN cechują się wysokim poziomem opracowania publikacji. Stąd od pokoleń PWN cieszy się popularnością i uznaniem czytelników.

  Marka PWN od lat jest synonimem prestiżu, jakości, normatywności i wiedzy na najwyższym poziomie. Potwierdzają to wysokie pozycje w ogólnopolskim Rankingu Marek organizowanym przez Rzeczpospolitą. PWN debiutując w Rankingu w 2009 roku zajął 21 miejsce wśród polskich marek, pod względem jakości postrzeganej przez klienta znalazł się na 3 miejscu, a pod względem prestiżu – na 4.

   

  Hasła i zagadnienia powstały na podstawie:

  • „Słownik języka polskiego” pod red. W. Doroszewskiego, wyd. I reprint, Warszawa 1997, reprodukcja wydania z roku 1969.
  • Słownika 100 tysięcy potrzebnych słów” pod red. J. Bralczyka, wyd. I, Warszawa 2005.
  • „Wielkiego słownika ortograficznego PWN” z zasadami pisowni i interpunkcji pod red. E. Polańskiego, wyd. IV, dodruk poprawiony, Warszawa 2017.

   

  ENCYKLOPEDIA.PWN.PL

  Hasła w serwisie encyklopedia.pwn.pl pochodzą z bazy encyklopedycznej Wydawnictwa Naukowego PWN stanowiącej podstawę wydań wszystkich encyklopedii papierowych i multimedialnych. Dokładamy wszelkich starań, by bieżące aktualizacje znalazły się w serwisie. Hasła opracowywane były na przestrzeni kilkudziesięciu lat przez czołowych specjalistów w swojej dziedzinie, w oparciu o informacje źródłowe odnotowywane w bibliografii umieszczonej przy haśle. Niektóre z nich mogą jednak przedstawiać stan wiedzy zgodny z datą podaną przy materiałach źródłowych.