Historia • EPODRECZNIKI.PL

  E-podręczniki to całkowicie bezpłatne e-materiały dla wszystkich. Dostępne z dowolnego miejsca o dowolnej porze, siedem dni w tygodniu. Można wydrukować ich treści w wersji PDF. Ułatwiają kształcenie umiejętności i budowanie wiedzy uczniów poprzez różnorodne formy aktywności i przekazu, ćwiczenia interaktywne, materiały multimedialne. Dają możliwość tworzenia lekcji interdyscyplinarnych, autorskich nauczycielskich wersji podręcznika, pracy grupowej, kształcenia indywidualnego. Wszystkie treści wytworzone dla e materiałów zostały opublikowane na wolnej licencji Creative Commons. Staramy się ułatwić korzystanie z e materiałów dzieciom i nauczycielom niepełnosprawnym, stworzyliśmy dla nich udogodnienia. Planujemy wzbogacanie zbiorów o kolejne e‑materiały – multimedia, rozwijanie treści i funkcjonalności, wprowadzanie nowych technologii. Będziemy się wsłuchiwać w uwagi i krytyki, reagować na potrzeby i propozycje.

   

  KHAN ACADEMY

  KHANACADEMYKhan Academy to serwis zawierający spersonalizowane materiały dydaktyczne dla wszystkich grup wiekowych.

  Akademia Khana oferuje praktyczne ćwiczenia, filmy instruktażowe i panel indywidualnych planów nauczania, który daje uczniom możliwość pracy we własnym tempie, w i poza klasą. Zajmujemy się matematyką, naukami ścisłymi, programowaniem komputerów, historią, historią sztuki i ekonomią. Nasza matematyczna misja to przeprowadzenie uczniów od przedszkola do rachunku różniczkowego za pomocą nowoczesnych technologii adaptacyjnych, które identyfikują mocne i słabe strony ucznia. Nawiązaliśmy także współpracę z instytucjami takimi jak NASA, The Museum of Modern Art, California Academy of Sciences i MIT w celu zaoferowania wyspecjalizowanych treści.

  W szczególności polecamy materiały dotyczące historii, które są dostępne pod adresami:

   

  ZABYTEK.PL

  Serwis ZABYTEK.PL w nowoczesny sposób udostępnia informacje o polskich zabytkach wraz z ich opisami, towarzyszącymi zdjęciami, atrakcyjnymi zasobami cyfrowymi (np. modelami 3D obiektów, chmurami punktów, panoramami) oraz lokalizacją obiektów. W ostatnim czasie umożliwiliśmy również współtworzenie serwisu przez zarejestrowanych użytkowników. Rejestracja i logowanie użytkowników odbywa się przy użyciu przycisku „kluczyka” na górnej belce serwisu. Mogą oni dodawać zdjęcia i opisy, wytyczać szlaki wycieczek po zabytkach, zakładać spersonalizowane konta użytkownika, dodawać obiekty do ulubionych, a także zapisać się do newslettera.

   

  Zasoby portalu liczą około 80 000 obiektów. Funkcjonalna wyszukiwarka umożliwia precyzyjne przeglądanie zasobów:

  • grupując je w kategoriach tematycznych (np. wyszukanie Pomników Historii, stanowisk archeologicznych, zabytków z Listy światowego dziedzictwa UNESCO itp.), które mają też specjalne oznaczenia,
  • wyszukując według funkcji (np. kościoły, kamienice, zamki, grodziska, kurhany itp.),
  • wyszukując według nazw własnych (np. wezwania kościoła lub nazwy własnej obiektu) lub według przynależności administracyjnej (np. zabytki z Zielonej Góry),
  • zawężając wyszukiwanie do wybranych przedziałów czasowych korzystając z osi czasu.

  W szczególności polecamy projekt E-MUZEUM.EU

   

  MUZHP.PL (MUZEUM HISTORII POLSKI)

  Muzeum przedstawia najważniejsze wątki polskiej historii – państwa i narodu – ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wolności – tradycji parlamentarnych, instytucji i ruchów obywatelskich, walki o wolność i niepodległość. Obejmuje to m.in. fenomen republiki szlacheckiej, powstania narodowe, dzieje „Solidarności” i dwukrotną odbudowę niepodległej Rzeczypospolitej w XX wieku.

  Muzeum prowadzi działania edukacyjne i kształtuje nowoczesną wrażliwość patriotyczną, przyczynia się do kształtowania obywateli świadomych tradycji i otwartych na świat. Ważnym tego aspektem jest świadomość powiązania polskich dziejów z historią innych narodów Europy, szczególnie tych, które żyły na obszarze dawnej Rzeczypospolitej.

  Muzeum Historii Polski dokumentuje, popularyzuje i promuje historię Polski zgodnie z osiągnięciami nauki, sięgając po inspirujące przykłady polskich osiągnięć, ale i uczestniczy w debacie nad trudnymi kartami polskich dziejów.

   

  PRZYSTANEKHISTORIA.PL

  Portal przystanekhistoria.pl podtrzymuje pamięć o ludziach i ich czynach, które w czasach niewoli przybliżały nas do odbudowy niepodległego Państwa Polskiego, a z wolności oraz godności ludzkiej czyniły wartość najwyższą.
  Poprzez walkę z niemieckim i sowieckim totalitaryzmem, działalność w strukturach Państwa Podziemnego, antykomunistyczny opór społeczny i wielki zryw Solidarności, poprzez budowanie dojrzałego społeczeństwa czerpiącego z wielowiekowej spuścizny Rzeczpospolitej, i codzienny wysiłek zmierzający do rozwoju cywilizacyjnego naszego społeczeństwa, Polacy wnieśli w XX wieku wielki wkład w dorobek cywilizacji Zachodu. Pierwszym krokiem aby to dziedzictwo zostało docenione i ogólnie uznane, jest rozpowszechnianie wiedzy o historii Polski w XX wieku, z której naród, mimo ofiar, strat i szkód duchowych, ludzkich i materialnych, wyszedł zwycięsko.
  Artykuły i przedsięwzięcia pracowników Instytutu Pamięci Narodowej, źródła historyczne i inicjatywy redakcji Przystanku, publikowane i opisywane na Portalu, wraz z zaangażowaniem Czytelników, będą nas do tego celu przybliżać. Zatrzymując się na Przystanku Historia warto się w tę niepowtarzalną wiedzę zaopatrzyć.

   

  EDUKACJA.IPN.GOV.PL

  Edukacja.ipn.gov.pl to dorobek edukacyjny 20 lat IPN jest bardzo bogaty w materiały, wystawy oraz projekty skierowane do szerokiego grona odbiorców.

  Uporządkowaliśmy tę wiedzę w sposób, który ułatwi prace nauczycielom, a młodzież zachęci do udziału w naszych działaniach.

  Nauczyciel z uczniem tworzy zespół, nie należy rozdzielać ich współpracy. Przedstawiamy zatem w jasny i klarowny sposób każde nasze działanie tak, aby uczeń wraz ze swoim nauczycielem wspólnie mogli zdecydować, co jest im potrzebne i odpowiednie, w jakim konkursie i projekcie chcą wziąć udział. Regulaminy, aktualności, wyniki konkursów, harmonogramy – wszystko od dziś jest zebrane i łatwo dostępne na stronie edukacyjnej IPN.

  Prezentujemy także cały zestaw materiałów i szkoleń przeznaczonych tylko dla nauczycieli. Teki edukacyjne, wystawy elementarne, warsztaty, infografiki historyczne, portale tematyczne bogate w dodatkowe materiały są do Państwa dyspozycji.

  Program polonijny w ostatnich latach został bardzo mocno rozbudowany. W zagranicznych Przystankach Historia na całym świecie przedstawiamy osiągnięcia naukowe i edukacyjne IPN. Inspirujemy polskie szkoły za granicą oraz Polonię do działań w różnych akcjach edukacyjnych. Naszą ofertę kierujemy do odbiorców zagranicznych, tłumacząc wiele materiałów na różne języki.

  Filmy, jakie tworzymy, oraz notacje ze świadkami historii mogą być doskonałym materiałem uzupełniającym lekcje.

   

  NIEPODLEGLA.MEN.GOV.PL

  Gra edukacyjna o nazwie „Godność, wolność i niepodległość” jest efektem prac interdyscyplinarnego zespołu, powołanego w ramach wieloletniego projektu „Niepodległa na lata 2017–2022″ z inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej.
  Gra polega na przechodzeniu misji związanych z historią Polski z okresu odzyskania przez Polskę niepodległości. Obecnie na platformie internetowej udostępniono 15 misji z podziałem na 3 poziomy edukacji – wczesnoszkolną, podstawową 4–8 oraz ponadpodstawową. Tematyka projektu jest zgodna z podstawą programową, dzięki czemu z powodzeniem może być wykorzystywane podczas zajęć lekcyjnych.
  Z myślą o edukacji wczesnoszkolnej opracowano 3 misje: „Z wizytą w domu Dziadka”, „Nazywam się Cichociemna – Elżbieta Zawacka – Zo” oraz „Misja małego himalaisty”. Dla starszych uczniów przygotowano po 6 misji. W klasach 4–8 szkoły podstawowej uczniowie mogą zagrać w: „Memory
  z Józefem Piłsudskim”, „Odkryj II RP”, „Uwolnij Rudego”, „Odkrywanie historii takiej, jaka była naprawdę”, „Ogórkiem przez PRL”, „Polska współczesna”. Część z misji ma dwa poziomy – podstawowy lub zaawansowany. Misje dla uczniów szkoły ponadpodstawowej to: „Zjednocz Polskę!”, „Poznaj wiele kultur i wyznań II RP”, „Misja szpiegowska”, „Zdemontuj pomnik Stalina!”, „Poznaj życie codzienne
  w PRL-u” i „Wehikuł czasu”. Większość czekających na graczy wyzwań to układanki, quizy i puzzle.
  Internetowa gra podzielona jest na strefę gracza, gdzie można podjąć się realizacji misji, i na strefę merytoryczną z dostępem wymagającym podania hasła. W strefie merytorycznej, do której dostęp otrzymają nauczyciele, znajdą się scenariusze lekcyjne ułatwiające prowadzenie lekcji z wykorzystaniem gier.

   

  „DYWIZJON 303” (GRA ONLINE)

  „303” jest szybką wojenną grą planszową dla dwóch osób. Jeden z graczy dowodzi RAF broniącym Wielkiej Brytanii, a drugi atakuje niemieckim Luftwaffe.

  Zadaniem lotnictwa Trzeciej Rzeszy jest zbombardowanie Londynu, a celem lotnictwa alianckiego powstrzymanie agresora. Każdy z graczy dysponuje sześcioma różnymi samolotami za pomocą których prowadzi operację wojenną na planszy, nawiązującej do stołu dowodzenia RAF. Podniebne pojedynki rozstrzygane są przy użyciu specjalnie zaprojektowanych kości.

   

   

   

  GOOGLE ARTS & CULTURE

  Google Arts & Culture, dawniej Google Art Project to przedsięwzięcie internetowe, dzięki któremu użytkownicy mogą uzyskać dostęp do zrobionych w wysokiej rozdzielczości zdjęć dzieł sztuki znajdujących się w zbiorach partnerskich muzeów – uczestników inicjatywy.

  Google Arts & Culture umożliwia dostęp do zdjęć ponad 1061 obrazów 486 malarzy. Google opracował też specjalny pojazd połączony z kamerą do robienia zdjęć panoramicznych (360°) wewnątrz wybranych galerii. Dr Nicholas Penny, dyrektor National Gallery w Londynie powiedział, iż widzowie będą mogli zobaczyć szczegóły i zbadać obraz w taki sposób, w jaki nie było to możliwe wcześniej. Dodał również, iż inicjatywa ta umożliwi współpracę zaangażowanych w nią instytucji w celu dotarcia do nowych odbiorców w skali światowej.

  Zbiory w ramach Google Arts & Culture można przeglądać lub odbywać wirtualne wycieczki po muzeach, w których te prace się znajdują. Każdy z prezentowanych obrazów zawiera ok. 7 miliardów pikseli, tj. tysiąc razy więcej niż obrazy z przeciętnych aparatów. Oglądane obrazy można powiększać do takich rozmiarów, aby zobaczyć ślady narzędzia artysty. Zwiedzanie muzeów odbywa się przy pomocy rozwiązania bazującego na Google Street View. Do dyspozycji użytkowników jest 385 sal muzealnych. Możliwe jest zdobycie dodatkowych informacji o obrazie i obejrzenie związanego z nim filmu na YouTube. Dostęp do wnętrz galerii można też uzyskać z poziomu StreetView w Mapy Google. Dzięki funkcji Create an Artwork Collection każdy użytkownik może zbudować własną kolekcję prac i dzielić się nią ze znajomymi lub innymi internautami oraz komentować je.

  Przez 12 miesięcy od momentu uruchomienia projektu skorzystało z niego 20 milionów osób. Zbiory Google Arts & Culture po roku szybko wzrosły – w kwietniu 2012 w sieci znajdowały się kolekcje 151 muzeów, które prezentowały ponad 30 000 zdjęć w wysokiej rozdzielczości oraz 46 zdjęć w ultrawysokiej rozdzielczości (np. Wieża Babel Pietera Bruegla). Nowością była integracja Google Arts & Culture z Google+, dzięki której można swoje kolekcje udostępniać na tej platformie, można także pokazywać je w usłudze Hangout aby prowadzić wykłady z historii sztuki lub organizować wirtualne wycieczki po odległych miejscach. Google Art Project pozwala odwiedzającym tworzyć galerie, w których te obrazy mogą być oglądane obok siebie, i gdzie również znajdują się linki do odpowiednich zbiorów muzealnych, (jeśli takie istnieją)

  Polecamy w szczególności: