Zdrowo rośniemy, bo marchewkę chętnie jemy

30 kwietnia 2015

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, zatroskanych o zdrowie swoich pociech, postanowiono zorganizować w świetlicy dolnej akcję profilaktyczną. Jej cele stanowiły: propagowanie wśród dzieci idei zdrowego odżywania poprzez zachęcanie do spożywania zdrowych produktów, nabywanie przez pociechy świadomości dotyczącej wartości odżywczych wybranych produktów żywnościowych, kształtowanie postaw pro zdrowotnych poprzez świadomą rezygnację z zakupu i konsumpcji produktów o niskiej wartości odżywczej.

Akcję zainicjowano Dniem Marchewki. Odbył się on 21.04.2015 r. Wtedy to uczniowie poprzez liczne zabawy: ruchowe, plastyczne, językowe mieli przekonać się, że marchewka jest nie tylko zdrowa, ale także smaczna. Używając zaś wyobraźni, można przekształcić to warzywo w zabawną kukiełkę, np. Pannę Marchewską.

Istotnymi elementami zajęć były wykonanie portretu człowieka zdrowego oraz dokonane przez poszczególne zespoły podziały ilustracji określonych produktów na te, które warto spożywać i te, których należy unikać lub sięgać po nie sporadycznie. Dzieci prawie jednogłośnie orzekły, że osoba zdrowa to taka, która jest silna, sporo ćwiczy i konsumuje dużo warzyw i owoców. W grupie produktów, których spożycie nie jest zalecane znalazły się frytki, hamburgery, chipsy oraz smażony kurczak. Na uwagę zasługuje fakt, że dzieci nie tylko dowiedziały się, że niektóre dania nie są zdrowe, ale także, dzięki wolontariuszce, poznały nazwy wszystkich artykułów żywnościowych
w języku angielskim.

Bardzo dużo emocji wzbudziło nakładanie „marchewkowych opasek”, które wykonała wolontariuszka. Trzeba przyznać, że nasi milusińscy wyglądali w nich niezwykle „zdrowo”. Posiadana przez nich wiedza, którą wykazali się podczas marchewkowego quizu, była duża. Wprawdzie część naziemna marchewki okazała się nieco problematyczna, ale pozostałe części tego warzywa oraz jego zastosowanie były doskonale znane.

Już niedługo druga odsłona świetlicowej akcji profilaktycznej – Dzień Zieleniny. Powiemy w nim: „mamy dziś radosne miny, bo to jest Dzień Zieleniny”.