Wizyta w Sanepidzie

14 listopada 2012

W październikowe dni w całej Polsce terenowe Stacje Sanitarno – Epidemiologiczne otwierają swe podwoje dla wszystkich chętnych. 23 października zielonogórski oddział  pokazał, czym zajmuje się na co dzień.

sanepid 6

Dowiedzieliśmy się jak wykonuje się badania środowiskowe – tzn. badanie poziomu hałasu, zanieczyszczenia powietrza czy występowania pyłów w powietrzu. Każdy zwiedzający odważył się przetestować moc swego gardła na mierniku poziomu dźwięku. Grupie starszej udało się „wyprodukować” dźwięk o natężeniu około 100 dB.

Następnie odwiedziliśmy Dział Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytkowych. Tam obejrzeliśmy kolejną wystawę. Był to sprzęt do pobierania próbek wody i żywności, czyli próbniki, pipety probiercze, szufelki wagowe.  Badaliśmy twardość wody z kranu oraz jej kwasowość i zasadowość. Okazało się że mamy wodę twardą, lekko zasadową 🙂

Piętro wyżej mieliśmy okazję  „zaznajomić się”  z różnego rodzaju bakteriami. Niektóre zrobiły na nas ogromne wrażenie – zgodnie stwierdziliśmy że były „piękne”.

sanepid 10

Takie wizyty to świetna okazja do przypomnienia dzieciom o podstawowych zasadach higieny.

{gallery}images/wizyta-w-sanepidzie/gal{/gallery}