Umiejętnie połączyć teorię z praktyką – relacja z Salomonowej konferencji

19 kwietnia 2015

Dnia 11 kwietnia 2015 roku, w godz. od 10.00 do 14.00, w siedzibie Centrum Integracji Społecznej w  Zielonej Górze, odbyła się konferencja skierowana dla Rodziców i Nauczycieli – „Co z niego wyrośnie – czyli jak świadomie inwestować w charakter mojego dziecka?

Z bardzo interesującymi prelekcjami przybyli: dr Artur Doliński – doktor nauk humanistycznych, autor ponad 40 książek i artykułów z zakresu pracy z ludźmi, wykładowca, kierownik studiów podyplomowych – Resocjalizacja oraz Akademia Trenera Grupowego, twórca koncepcji Zarządzania Relacyjnego, mgr Katarzyna Borek – etnolingwistka, nauczyciel i doradca w Instytucie Poradnictwa Chrześcijańskiego, wykładowca w ramach programu „Życie na skale”, nauczyciel wychowania przedszkolnego, propagatorka glottodydaktyki, Karolina Hołownia – wiceprezes Fundacji Warto, osoba współpracująca z kliniką medyczną Choices w USA, przedstawiciel ich programu profilaktycznego w Polsce, wykładowca, doradca i nauczyciel, Grzegorz Blaut –wykładowca, coach, założyciel Inicjatywy Spoko Tato, Zielonogórskiego Klubu Morsa i Dziecięcego Klubu Morsika „Salomon”.

Jak widzimy, osoby przemawiające, zaproszone przez organizatorów, to specjaliści, praktycy i znawcy zaproponowanych tematów.

Na szczególną uwagę, jak wynika z opinii słuchaczy, zasługiwał model rodzicielskiego i nauczycielskiego reagowania w sytuacji, w której dzieci, chcąc coś uzyskać, wywierają na osobach dorosłych presję. Z propozycją nauczenia się i stosowania go wystąpił doktor Artur Doliński. Katarzyna Borek przedstawiła między innymi różne typy inteligencji oraz cenne sposoby reagowania
w sytuacjach trudnych wychowawczo. Pani Karolina Hołownia, nauczyciel ChSP „Salomon”, wiceprezes Fundacji Warto poinformowała osoby zgromadzone o założeniach wzmiankowanej instytucji, proponowanych metodach pracy z młodzieżą.

Ciekawym elementem konferencji był występ rodzica – Grzegorza Blauta.
W fascynujący sposób przedstawił on ideę bycia „spoko tatą”, czyli rodzicem czynnie uczestniczącym w życiu swojego dziecka, dostrzegającym zachodzące w nim procesy i wpływającym na ich przebieg poprzez inicjację. Publiczność szczególnie zaciekawiła przedstawiona przez prelegenta dokumentacja zdjęciowa.

Chrześcijańska Szkoła Podstawowa „Salomon” prowadzona ChSE, szczególnie ceni te inicjatywy, w których teoria poparta jest praktyką. Tak też było w przypadku konferencji „Co z niego wyrośnie – czyli jak świadomie inwestować w charakter mojego dziecka?”.