Tydzień Zdrowia w Salomonie

12 października 2012


razemSzkoła promująca zdrowie jest inwestycją nie tylko w edukację, ale także w zdrowie młodego pokolenia. Tylko zdrowy uczeń jest w stanie rozwijać się wszechstronnie i osiągać wysokie wyniki.

W bieżącym roku szkolnym postanowiliśmy poświęcić cały tydzień na zagadnienia związane z hasłem „Zdrowo żyj”.

{gallery}images/tydzien-zdrowia{/gallery}

Dzień pierwszy – Ruch to zdrowie. Rozmawialiśmy o wpływie ruchu na zdrowie i zachęcaliśmy do aktywnego spędzania czasu wolnego. Na przerwie śniadaniowej dziewczyny tańczyły do piosenki „Witaminki, witaminki…”, a chłopcy brali udział w zawodach sportowych. W świetlicy szkolnej zostały przygotowane piękne rysunki które zawiesiliśmy na gazetce szkolnej.

Dzień drugi – Owoce i warzywa to witaminy! Dzieci rozpoznawały i degustowały surowe warzywa. Największą furorę zrobiła – o dziwo – surowa cebula. Okazała się najlepszym przysmakiem – dzieci stwierdziły, że jadły ją jak cukierki.

Dzień trzeci – „Jem kolorowo i zdrowo” – zdrowe kanapki. Ogłosiliśmy konkurs na zdrowe i kolorowe drugie śniadanie zrobione w domu i zjadane wspólnie w klasie. Oceniane było urozmaicenie śniadania owocami lub warzywami, wybór zdrowych produktów i wyobraźnia . Nagrodziliśmy parę fantastycznie kolorowych i zdrowych śniadaniówek. Drugim konkursem w tym dniu był quiz o wiedzy promującej zdrowy styl życia każde dziecko odpowiadało na pytania, rozpoznawało tajemnicze warzywo w worku i odgadywało nieznane warzywo i owoce na zdjęciach. Nie było łatwo ale każdy z nas wygrał chipsy…oczywiście zdrowe bo z jabłek

Dzień czwarty – Szkolny stół zdrowych przysmaków. Przygotowano stół ze zdrową żywnością – pieczywo razowe na zakwasie samodzielnie pieczone, jajka z gospodarstwa agroturystycznego, kiełbaski i pasztet własnego wyrobu, warzywa do ozdobienia kanapek, ciecierzyca, powidła i dżemy które zrobili nasi uczniowie, ser kozi). Dzieci własnoręcznie przygotowały mini-kanapki, które następnie z apetytem zjadły.

Dzień piąty – My lubimy zdrowe rzeczy i nikt temu nie zaprzeczy! W tym dniu przyszliśmy ubrani w stroje swoich ulubionych owoców lub warzyw, dzieci z radością zaprezentowały efekty swojej pracy po czym nastąpiła sesja zdjęciowa  Kolejnym punktem była wspólna degustacja zdrowych ciast. Próbowaliśmy ciasta z dyni, marchwi i jabłek, ciastek z płatków owsianych oraz ciastek z płatków kukurydzianych z orzechami i żurawiną i miodem. Dowiedzieliśmy się, która potrawa cieszyła się największą popularnością. Wygrały ciastka z płatków kukurydzianych.

Rodzicom i nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie wszystkich atrakcji bardzo dziękujemy!

Czekamy z niecierpliwością na kolejne dni zdrowia.

{gallery}images/tydzien-zdrowia/gal{/gallery}