Pamiętamy o prześladowanym księdzu Nguyenie Van Ly

27 kwietnia 2014

Father Thadeus Nguyen Van LyWielu chrześcijan przebywa dziś w więzieniach nie dlatego, że są przestępcami, ale tylko dlatego, że chcą być wierni Chrystusowi i w pokoju składać o nim świadectwo. Pobyt w więzieniu oznacza dla nich oddzielenie od bliskich i innych chrześcijan, utratę zdrowia, złe traktowanie ze strony strażników a często i współwięźniów. Wielu z nich cierpi w więzieniach bezimiennie i jedyne, co możemy dla nich zrobić to modlitwa. Czasem jednak znane są nazwiska i adresy więzionych chrześcijan. Można im wtedy udzielić bardziej wymiernej pomocy, pisząc do nich listy.

W naszej Szkole dzieci po raz kolejny rysowały obrazki pocieszenia dla cierpiącego prześladowanie chrześcijanina – tym razem dla księdza Nguyena Van Ly.

W marcu 2007 r. został skazany na osiem lat więzienia za dystrybucję „szkodliwych dla państwa” materiałów. Działalność ks. Nguyena na rzecz wolności religijnej, demokracji oraz obrony praw człowieka sięga wielu lat wstecz. Liczący obecnie 67 lat ks.

Nguyen od lat siedemdziesiątych trzykrotnie przebywał w więzieniach, w sumie od roku 1977 spędził w nich przeszło 15 lat.

15 marca 2010 r. ks. Nguyen został tymczasowo wypuszczony z więzienia w związku z poważnymi problemami zdrowotnymi.

25 lipca 2011 roku, po szesnastu miesiącach rekonwalescencji, poważnie chory i osłabiony ks. Nguyen został ponownie aresztowany w celu dokończenia wyroku.

Kolejny los uwiezionego chrześcijanina poruszył nasze serca i wysyłamy do niego list zachęty.

Nguyen Van Ly!

Nasz Pan jest z Tobą w tych trudnych chwilach. Niech ci, którzy Cię prześladują, zobaczą Jezusa przez Twoje Życie.

Księga Apokalipsy 21,4 I otrze wszelką łzę z oczu ich, i śmierci już nie będzie; ani smutku, ani krzyku, ani mozołu już nie będzie; albowiem pierwsze rzeczy przeminęły.

SAM 0933 2

{gallery}images/2013-2014/2014-039-Nguyena-Van-Ly{/gallery}