- Na początek polecamy zapoznać się z materiałem na stronie
Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja od 1985 roku. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek (8-15 maja)- wówczas są organizowane różne wydarzenia: spotkania, konferencje lub warsztaty. W tym roku działania te będą realizowane online.
BIBLIOTEKA=słowo pochodzi od greckiego bibliotheke (gdzie biblion albo biblos to księga, a theke – składnica) i oznacza zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych. Biblioteka to instytucja społeczna, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały książkowe, filmowe, dźwiękowe itp. Najwcześniejsze informacje o bibliotekach mamy już z III tysiąclecia p.n.e. (Egipt, Chiny). Jedną z najstarszych znanych z wykopalisk była Biblioteka Assurbanipala w Niniwie z VII w. p.n.e. (wtedy Mezopotamia, obecnie teren Iraku).
Ciekawostka historyczna: w starożytnym Egipcie wszystkie okręty odwiedzające miasto zmuszone były oddać wszelkie posiadane książki do Biblioteki Aleksandryjskiej w celu ich skopiowania. Oryginały zostawały w Bibliotece, a kopia wracała do właściciela.
TYDZIEŃ BIBLIOTEK ONLINE
8-15 MAJA 2020r.#ZASMAKUJwBIBLIOTECENORWIDA
https://www.facebook.com/events/2554910791425487/?event_time_id=2554910808092152
8 maja (piątek)
- Wojewódzki Dzień Bibliotekarza i Bibliotek 2020 – uroczyste obchody online.
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim i WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.
8 maja, godz. 12.00, YouTube WiMBP w Gorzowie Wielkopolskim
9 maja (sobota)
- Quizzy, rebusy, krzyżówki – związane z biblioteką, książką, filmem oraz muzyką dla czytelników umieszczane na fb mediateki Szklana Pułapka.
9-15 maja, godz. 10.00, mediateka Szklana Pułapka
11 maja (poniedziałek)
- Quiz w języku angielskim na temat USA– wśród osób, które prześlą prawidłowe odpowiedzi na adres: b.obcojezyczna@biblioteka.zgora.pl rozlosowane zostanąnagrody. Wręczenie po otwarciu Biblioteki w ramach programu ameryka@twojej bibliotece.
11 maja, godz. 10.00, Biblioteka Obcojęzyczna
- Literackie oblicze Mediateki Szklana Pułapka, czyli poznaj autora – dzień z autorką Joanną Szarańską na profilu na Fb.
11 maja, godz. 10.00 – 17.00, mediateka Szklana Pułapka
- Zostań w domu z Pippi – o Pippi Pończoszance bohaterce książki Astrid Lindgren opowie Edyta Jungowska, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, producentka audiobooków dla dzieci z najlepszymi książkami Astrid Lindgren, właścicielka wydawnictwa Jung-off-ska.
11 maja – odc.1 “Pierwsze spotkanie”
12 maja – odc. 2 “Policjanci”
13 maja – odc. 3 “Szkoła”
14 maja – odc. 4 “Teatr”
15 maja – odc. 5 “Wycieczka”
16 maja – odc 6. “Tata pirat”
17 maja – odc 7. “Pożegnanie”
11-17 maja, godz. 11.00, Facebook Biblioteki
- I Maraton Czytania online – czytanie na żywo wybranego fragmentu książki lub wiersza oraz oznaczenie w poście Biblioteki i umieszczenie hasztagu #IMaratonCzytania.
11-15 maja, godz. 12.00, Facebook Biblioteki
- Opowieści na każdy tydzień – czytanie tekstów pochodzących z rożnych stron świata, opatrzonych grafiką i podkładem muzycznym.
11 maja, godz. 13.00, mediateka Góra Mediów
- Niewolnik w Europie – promocja debiutanckiej powieści Pawła Brola. Prowadzenie: dr Janusz Łastowiecki.
11 maja, godz. 18.00, Lubuskie Laboratorium Książki GreenBook
12 maja (wtorek)
- Spotkanie autorskie z Jakubem Żulczykiem, pisarzem, felietonistą, scenarzystą. Prowadzenie: Agnieszka Sobiak.
12 maja, godz. 18.00, YouTube Biblioteki Norwida
13 maja (środa)
- Quiz na temat Niemiec – wśród osób, które prześlą prawidłowe odpowiedzi na: b.obcojezyczna@wimbp.zgora.pl rozlosowane zostaną nagrody. Wręczenie po otwarciu Biblioteki.
Współorganizator: Punkt Informacji Europejskiej “Europe Direct” Zielona Góra.
13 maja, godz. 10.00, Biblioteka Obcojęzyczna
- Chatka Małgorzatki i Biblioteka Żółwia Franklina łączą siły!– zdobienie piernikowej książki online (konkurs dla dzieci z nagrodami).
13 maja, godz. 12.00, Filia nr 5
14 maja (czwartek)
- Pacynkowa Wieczorynka online – pacynka o wdzięcznym imieniu Rysiu zabierze wszystkie chętne dzieci w świat bajek, opowiadań i wierszyków. Wydarzenie w formie filmu możliwego do odtwarzania na profilu fb Biblioteki Pana Kleksa. Prowadzenie: Justyna Stachura.
14 maja, godz. 17.15, Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży – Biblioteka Pana Kleksa
- Czwartek Lubuski z Ewa Lipską, poetką i felietonistką, autorką wielu znakomitych tomików wierszy. Prowadzenie: ks. prof. Andrzej Draguła.
14 maja (czwartek), godz. 18.00, YouTube Biblioteki Norwida
15 maja (piątek)
- Promocja najnowszego tomiku poezji Modlitwa spod znaku Ryb Agnieszki Ginko (Zielona Góra, ProLibris, 2020) – prapremiera na fb Biblioteki Obcojęzycznej. Poetka przeczyta wybrane wiersze z tomiku.
15 maja, godz. 10.00, Biblioteka Obcojęzyczna
- E-recenzja wideo gry – recenzje pracowników Góry Mediów gier dostępnych w zbiorach biblioteki.
15 maja, godz. 13.00, mediateka Góra Mediów
- Spotkanie autorskie z Izabelą M. Krasińską, autorką powieści obyczajowych, nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej, pedagogiem specjalnym i logopedą, prowadzi blog książkowy Kate in bookland.
15 maja, godz. 17.00, mediateka Szklana Pułapka
- Wojewódzki Dzień Bibliotekarza i Bibliotek 2020 – uroczyste obchody online.