Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Na początek polecamy zapoznać się z materiałem na stronie

Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja od 1985 roku. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek (8-15 maja)- wówczas są organizowane różne wydarzenia: spotkania, konferencje lub warsztaty. W tym roku działania te będą realizowane online.

BIBLIOTEKA=słowo pochodzi od greckiego bibliotheke (gdzie biblion albo biblos to księga, a theke – składnica) i oznacza zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych. Biblioteka to instytucja społeczna, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały książkowe, filmowe, dźwiękowe itp. Najwcześniejsze informacje o bibliotekach mamy już z III tysiąclecia p.n.e. (Egipt, Chiny). Jedną z najstarszych znanych z wykopalisk była Biblioteka Assurbanipala w Niniwie z VII w. p.n.e. (wtedy Mezopotamia, obecnie teren Iraku).

Ciekawostka historyczna: w starożytnym Egipcie wszystkie okręty odwiedzające miasto zmuszone były oddać wszelkie posiadane książki do Biblioteki Aleksandryjskiej w celu ich skopiowania. Oryginały zostawały w Bibliotece, a kopia wracała do właściciela.

TYDZIEŃ BIBLIOTEK ONLINE
    8-15 MAJA 2020r.

#ZASMAKUJwBIBLIOTECENORWIDA

8 maja (piątek)

• Wojewódzki Dzień Bibliotekarza i Bibliotek 2020 – uroczyste obchody online.
      Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim i WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.
      8 maja, godz. 12.00, YouTube WiMBP w Gorzowie Wielkopolskim

9 maja (sobota)

• Quizzy, rebusy, krzyżówki – związane z biblioteką, książką, filmem oraz muzyką dla czytelników umieszczane na fb mediateki Szklana Pułapka.
      9-15 maja, godz. 10.00, mediateka Szklana Pułapka

11 maja (poniedziałek)

• Literackie oblicze Mediateki Szklana Pułapka, czyli poznaj autora – dzień z autorką  Joanną Szarańską na profilu na Fb.
      11 maja, godz. 10.00 – 17.00, mediateka Szklana Pułapka
    • Zostań w domu z Pippi – o Pippi Pończoszance bohaterce książki Astrid Lindgren opowie Edyta Jungowska, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, producentka audiobooków dla dzieci z najlepszymi książkami Astrid Lindgren, właścicielka wydawnictwa Jung-off-ska.
      11 maja – odc.1 “Pierwsze spotkanie”
      12 maja – odc. 2 “Policjanci”
      13 maja – odc. 3 “Szkoła”
      14 maja – odc. 4 “Teatr”
      15 maja – odc. 5 “Wycieczka”
      16 maja – odc 6. “Tata pirat”
      17 maja – odc 7. “Pożegnanie”

11-17 maja, godz. 11.00, Facebook Biblioteki

• I Maraton Czytania online – czytanie na żywo wybranego fragmentu książki lub wiersza oraz oznaczenie w poście Biblioteki i umieszczenie hasztagu #IMaratonCzytania.
      11-15 maja, godz. 12.00, Facebook Biblioteki
    • Opowieści na każdy tydzień – czytanie tekstów pochodzących z rożnych stron świata, opatrzonych grafiką i podkładem muzycznym.
      11 maja, godz. 13.00, mediateka Góra Mediów

12 maja (wtorek)

• Spotkanie autorskie z Jakubem Żulczykiem, pisarzem, felietonistą, scenarzystą. Prowadzenie: Agnieszka Sobiak.
      12 maja, godz. 18.00, YouTube Biblioteki Norwida

13 maja (środa)

• Quiz na temat Niemiec – wśród osób, które prześlą prawidłowe odpowiedzi na: b.obcojezyczna@wimbp.zgora.pl rozlosowane zostaną nagrody. Wręczenie po otwarciu Biblioteki.
      Współorganizator: Punkt Informacji Europejskiej “Europe Direct” Zielona Góra.
      13 maja, godz. 10.00, Biblioteka Obcojęzyczna
    • Chatka Małgorzatki i Biblioteka Żółwia Franklina łączą siły!– zdobienie piernikowej książki online (konkurs dla dzieci z nagrodami).
      13 maja, godz. 12.00, Filia nr 5

14 maja (czwartek)

• Pacynkowa Wieczorynka online – pacynka o wdzięcznym imieniu Rysiu zabierze wszystkie chętne dzieci w świat bajek, opowiadań i wierszyków. Wydarzenie w formie filmu możliwego do odtwarzania na profilu fb Biblioteki Pana Kleksa. Prowadzenie: Justyna Stachura.
      14 maja, godz. 17.15, Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży – Biblioteka Pana Kleksa
    • Czwartek Lubuski z Ewa Lipską, poetką i felietonistką, autorką wielu znakomitych tomików wierszy. Prowadzenie: ks. prof. Andrzej Draguła.
      14 maja (czwartek), godz. 18.00, YouTube Biblioteki Norwida

15 maja (piątek)

• Promocja najnowszego tomiku poezji Modlitwa spod znaku Ryb Agnieszki Ginko (Zielona Góra, ProLibris, 2020) – prapremiera na fb Biblioteki Obcojęzycznej. Poetka przeczyta wybrane wiersze z tomiku.
      15 maja, godz. 10.00, Biblioteka Obcojęzyczna
    • E-recenzja wideo gry – recenzje pracowników Góry Mediów gier dostępnych w zbiorach biblioteki.
      15 maja, godz. 13.00, mediateka Góra Mediów
    • Spotkanie autorskie z Izabelą M. Krasińską, autorką powieści obyczajowych, nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej, pedagogiem specjalnym i logopedą, prowadzi blog książkowy Kate in bookland.
      15 maja, godz. 17.00, mediateka Szklana Pułapka