Niezwykła róża

4 lutego 2013

Na kolejnych naszych zajęciach zastanawialiśmy się co oznacza słowo „krajobraz”.

Najogólniej, za krajobraz uważa się ogół cech przyrodniczych i antropogenicznych wyróżniających określony teren, zespół typowych cech danego terenu. My omówiliśmy trzy krajobrazy górski, pustynny i pustyni lodowej. W każdym krajobrazie coś nas zaciekawiło 

Krajobraz górski – ze względu na to, że jest to teren trudno dostępny zachowały się tam miejsca w naturalnym stanie.

Krajobraz pustyni lodowej – temperatura stóp pingwina jest równa temperaturze koło 0 º C , podczas gdy temperatura ciała pingwina 37 º C – 38 º C . Nie mogą więc zamarznąć, a utrata ciepła jest minimalna. Pingwiny mogą również kołysać się na swoich łapach – opierają się wtedy tylko na piętach i ogonie, minimalizując kontakt z ziemią.

Krajobraz pustynny – oglądaliśmy roślinę która nazywa się róża jerychońska. Jest to roślinna pustynna. W czasie suszy zwijają gałązki do siebie, tworząc kulkę, która oderwana przez wiatr od podłoża może toczyć się przez pustynię. W czasie deszczu w szybkim tempie z powrotem rozwija swoje gałązki, po czym wysypuje nasiona. Zrobiliśmy eksperyment z różą jerychońską i podlaliśmy – byliśmy zaskoczenia jak szybko zareagowała na wodę.