Mistrzowie malarstwa w świetlicy - konkurs plastyczny „Portret w stylu Arcimboldo”

14 listopada 2012

Aktywność plastyczna dzieci nie musi, a nawet nie powinna opierać się tylko na wykonywaniu prac wg szablonów, gotowych wzorów, kolorowaniu, czy przerysowywaniu z ilustracji. Dla rozwoju naszych młodych artystów najcenniejsze są propozycje , które pobudzają  ich  wyobraźnię , które pozwolą im wykazać się kreatywnością, pomysłowością i twórczym podejściem do tematu.

W tym celu w świetlicy został zaproponowany  uczniom konkurs plastyczny na „Portret w stylu Arcimboldo”.

Ten artysta malarz urodzony prawie pięćset lat temu we Włoszech, wsławił się niesamowitymi obrazami. Ceniony za życia, porównywany do Leonarda da Vinci, potem na wiele lat zapomniany albo uważany za twórcę dziwactw, dopiero w XX wieku stał się inspiratorem ówczesnych artystów zafascynowanych jego twórczością. Oglądając po raz pierwszy jego dzieła zachwyca nas pomysł na przedstawianie świata, postaci, żywiołów za pomocą owoców, warzyw, kwiatów a nawet naczyń czy książek. Świat Arcimboldo zaskakuje, śmieszy , a czasami nawet przeraża. Nie można przejść obojętnie obok dzieł tego utalentowanego Włocha.

{gallery}images/mistrzowie-malarstwa-w-swietlicy/gal{/gallery}

Dzieci również  z zapartym tchem oglądały zdjęcia obrazów Arcimboldo. Mając do dyspozycji śrubki, gwoździe, nakrętki i wiele innych ciekawych materiałów oraz oczywiście zapał twórczy i swoją wyobraźnię uczniowie pod kierunkiem pani Małgorzaty Bandurowskiej i pani Agnieszki Kowalczyk stworzyli piękne, pomysłowe portrety  Nikt nie przeszedł obojętnie obok zaprezentowanych na tablicy szkolnego korytarza dzieł. Po długich obradach jury pod przewodnictwem pani Gosi Bandurowskiej  wybrało dwa pierwsze miejsca które przypadło Szymonowi Twardowskiemu i Ewarystowi Kowalczykowi oraz pięć wyróżnień.