Wolontariat europejski

14 sierpnia 2011

Projekt dla wolontariuszy z Europy. Projekt wolontariatu europejskiego (EVS – European Voluntary Service) w ramach Programu Młodzież w Działaniu jaki zrealizowaliśmy rozpoczął się we wrześniu 2010 a zakończył w sierpniu 2011 i mamy nadzieję że w kolejnych latach będziemy mogli kontynuować podobne działania.

Wiadomości związane z projektem

mlodziez w dzialaniu rgb1

Projekt dotyczył pomocy w zajęciach pozalekcyjnych lub prowadzenia tych zajęć przez wolontariuszy z Europy w ramach EVS. Czas pobytu wolontariusza – od 6 miesięcy – do 12 miesięcy. W ramach warsztatów dodatkowo przygotowane będą specjalne wydarzenia raz na dwa miesiące dla całej szkoły i lokalnego środowiska. Wolontariusze będą zaangażowani codziennie od poniedziałku do piątku w czasie od 12 do 17. Wolontariusze będą współpracować z nauczycielem prowadzącym przy dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych.W początkowej fazie będą pomagać w prowadzeniu tych zajęć. W miarę możliwości odpowiedzialności będą rozszerzane w taki sposób żeby wolontariusz mógł sam przygotowywać zajęcia i prowadzić je. Nauczyciel prowadzący warsztaty będzie koordynował działania.

Akredytacja nr: 2010-PL-28

Kopalnie Króla Salomona – Szlifujemy Diamenty

www.chspsalomon.wordpress.com

Projekt wolontariatu powstał na długo przed formalnym rozpoczęciem. Zaczęło się od pomysłu, burzy mózgów, dyskusji a potem już tylko poszukiwania i kontakty z organizacjami wysyłającymi i wolontariuszami no i wstępne ustalenia dotyczących przyszłego pobytu.W październiku rozpoczęliśmy etap działań w szkole. Pojawiły się dwie nowe „Panie” – pani Eva i pani Christiane. (link do gazetki o nich: link do pliku PDF.)

Pierwsze tygodnie poświęciliśmy na poznanie się, integrację wolontariuszy z otoczeniem, ze sobą, zapoznanie ze szkołą, uczniami, z miastem – nowym miejscem które przez rok miało być ich drugim domem.

Projekt w dużym skrócie: Zadaniem wolontariuszy jest współpraca z nauczycielem który prowadzi zajęcia pozalekcyjne. W początkowej fazie ta współpraca polegała na obserwacji i wyborze odpowiednich dla siebie warsztatów. Po zaaklimatyzowaniu się i wybraniu zgodnie ze swoimi predyspozycjami Eva i Christiane pomagają w prowadzeniu tych zajęć. W końcowym etapie będą mogły same przygotowywać zajęcia i prowadzić je. Nauczyciel prowadzący warsztaty będzie koordynował ich działania.

Zajęcia pozalekcyjne w szkole dają wolontariuszkom dużą swobodę i możliwości wykorzystania swoich talentów. Mogą je prowadzić w twórczy sposób korzystając z wszystkich dostępnych pomocy w szkole. Wolontariusze uczestniczą w świetlicy grupy młodszej i starszej, w ramach których prowadzą zajęcia o krajach Unii Europejskiej, oraz są zaangażowani w warsztatach językowych, wokalnych i teatralnych.

Ponieważ życie w szkole przebiega w określonych cyklach wyznaczanych przez szczególne wydarzenia i przerwy świąteczne, dlatego też zaplanowaliśmy specjalne wydarzenia – min. Święto Dziękczynienia, Jasełka, Bal Karnawałowy, Półkolonie w czasie ferii zimowych, Dzień rodziny, Dzień wolontariusza, Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej i Konkrus języka angielskiego „English is fun”, oraz Wakacyjny oboz dla dzieci – już po zakończeniu roku szkolnego dwutygodniowy obóz dla dzieci ze szkoły. NA naszej stronie www.chsp.pl można znaleźć zdjęcia i filmy z wydarzeń, które już się odbyły, oraz zachęcamy do śledzenia tego co przed nami. Zapraszamy też na Blog Evy i Christiany http://chspsalomon.wordpress.com/ na którym znajdziecie ich doświadczenia, z innej perspektywy. Mamy nadzieję, że ta nowa przygoda zarówno dla uczniów jak i dla naszych dzielnych wolontariuszek okaże się pięknym doświadczeniem a po tym roku w naszej szkole i mieście będą chętnie do nas wracać.

Dlaczego Wolontariat Europejski (EVS)

Uczniowie naszej szkoły dzięki stałemu kontaktowi z obcokrajowcami nie tylko pozbędą się barier ale też przez uczestnictwo w dodatkowych ciekawych zajęciach będą nabywać nowe kompetencje w różnych dziedzinach / językowych, sportowych, artystycznych, matematycznych, plastycznych/

Wolontariusze natomiast poprzez zangażowanie się w życie dzieci, wyrabiają i kształtują umiejętności komunikacji interpersonalnej, umiejętności samooceny, refleksyjnego spojrzenia na swój proces uczenia i nauczania , współpracy z nauczycielem prowadzącym,

Przez wolontariat chcemy:

• przybliżyć kultury Europejskie uczniom szkoły oraz naszą kulturę wolontariuszom
  • pokazać że warto umieć komunikować się w języku obcym i przynosi to wymierne korzyści
  • przełamywać bariery zarówno dzieci jak i wolontariuszy np. w dziedzinie komunikacji, oraz przezwyciężać granice kulturowe tak aby móc nawiązywać przyjaźnie i rozumieć ludzi z innej tradycji religijnej i kulturowej.
  • podnieść atrakcyjność obecnych zajęć pozalekcyjnych i wprowadzać nowe.
  • realizować wiele innych celów które przy okazji się pojawiają…
„Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Ta publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko jej autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania zawartych w niej informacji”