Gęsi

5 maja 2014

Czego możemy nauczyć się od gęsi ?

Czy wiesz dlaczego gęsi lecą tworząc klucz w kształcie litery „V”? Za każdym razem gdy ptak uderza skrzydłami, zwiększa on siłę nośną skrzydeł ptaka lecącego zaraz za nim. Dzięki temu, że gęsi lecą w kluczu, zwiększają zasięg swojego lotu o 71 procent w stosunku do zasięgu jaki mógłby osiągnąć samotnie lecący ptak. Wspólnie lecą mniejszym wysiłkiem, szybciej dotrą do celu i zużywają mniej energii.

Ludzie, którzy dążą w tym samym kierunku, złączeni poczuciem wspólnoty, mogą osiągnąć swój cel szybciej i łatwiej, ponieważ wzajemnie się wspierają.

Gdy któraś z gęsi wypadnie z klucza, nagle odczuwa duży opór związany z lotem w pojedynkę i szybko wraca do formacji aby wykorzystać siłę wznoszącą generowaną przez ptaka z przodu.

Jeśli mielibyśmy instynkt gęsi trzymalibyśmy się ludzi, którzy udają się w tę samą stronę, co my.

Gęsi lecące z tyłu pogęgują od czasu do czasu wesoło, by dodać otuchy prowadzącym stado i dopomóc im utrzymać tempo.

Co przekazuje twoje gęganie kiedy jesteś za plecami innych? Jakie wiadomości wysyłamy tym którzy są przed nami?

Ostatnia składowa instynktu gęsi zdaje się być tak samo ważna jak wszystkie pozostałe. Jeśli jedna z gęsi się rozchoruje lub zostanie postrzelona i wypada z formacji, dwie inne gęsi wypadają razem z pechowcem i podążają za nią aby zaoferować pomoc lub ochronę. Pozostają przy rannej do momentu w którym jest ona w stanie dalej lecieć lub zginie. Tylko wtedy ruszają dalej na własną rękę lub z inną formacją gęsi aby dogonić swoją grupę.

Czy dbamy tak o siebie nawzajem ?

Zastanówcie się czy mamy taki instynkt jak gęsi !
Czy mobilizujemy innych do wysiłku?
Czy wymieniamy się, pomagamy sobie przy trudnych zadaniach?
Czy dbamy o swoich kolegów?
Czy pomagamy sobie nawzajem ?
Kiedy zobaczysz na niebie klucz gęsi, pomyśl o tym.


Skomentuj

Skomentuj