Dni Otwarte w Narodowym Banku Polskim

7 listopada 2011

obraz201111081551087 listopada 2011 roku uczniowie „Salomona” mieli okazję zwiedzić oddział NBP w Zielonej Górze. Dzieci obejrzały wystawę pieniędzy emitowanych kiedyś w Zielonej Górze i okolicach – fenigów i marek zielonogórskich, banknotów z motywami winiarskimi i sukienniczymi oraz motywami związanymi z historią naszego miasta.

Za uważne słuchanie wykładu i właściwe odpowiedzi na pytania zostały nagrodzone „grubą kasą” – paczkami banknotów z przemiału – 25, 55 i 100 tysięcy złotych. Szkoda, że nie da się ich skleić z powrotem 😉 Następnie pracownice Banku pokazały dzieciom, jak można rozpoznać, czy banknot jest prawdziwy, czy fałszywy, pozwoliły im także przeprowadzać testy na pieniądzach.

W sali głównej uczniowie zobaczyli, jak wybija się pamiątkowe monety i otrzymali okolicznościowe złote dukaty koronne Zygmunta Starego. Duże zainteresowanie wzbudził także pokaz zabytkowych maszyn liczących i sortujących pieniądze, prowadzony przez kolekcjonera w stroju urzędnika bankowego z XIX wieku. Wielkie emocje wzbudziła sztaba złota, ważąca 12, 5 kg. Dzieci mogły także zagrać w zręcznościową grę telewizyjną oraz otrzymały pamiątkowe zdjęcia wykonane na specjalnym komputerze.

Wyjście do banku dostarczyło wszystkim wielu emocji.

{gallery}obrazy-stara-strona/wydarzenia/dni-otwarte-narodowego-banku-polskiego{/gallery}