Chemia w małej skali

17 marca 2014

Słyszeliście kiedyś o Centrum Chemii w Małej Skali? My już tak 🙂 Byli u nas z wizytą w zeszłym roku. W tym roku czekaliśmy z wielka niecierpliwością i radością na ich przyjazd. Tworzy je grupa naukowców (prawdziwych pasjonatów!) związanych z uczelnią wyższą. Ich celem jest popularyzacja chemii wśród młodzieży i dzieci.

SAM 0636

W tym roku wzięliśmy udział w warsztatach i pokazie „Wstęp do Chemii w Małej Skali – rozdzielanie mieszanin z akcentem na alkohol”. Nie bardzo wiedzieliśmy, czego mamy się spodziewać. Mieliśmy poznać podstawowe operacje laboratoryjne. Brzmiało… NUDZIARSKO! To, co zobaczyliśmy i co sami robiliśmy przeszło nasze najśmielsze oczekiwania! Na początku zostaliśmy podzieleni na grupy starszą i młodszą i uzbrojeni w szereg probówek, odczynników i sprzęt laboratoryjny. Zaczęło robić się ciekawie i trochę śmiesznie. Obejrzeliśmy mnóstwo ciekawych eksperymentów, ale najważniejsze, że większość z nich wykonywaliśmy samodzielnie lub z panem Łukaszem prowadzącym zajęcia. Samodzielnie wykonywaliśmy emocjonujące doświadczenia z alkoholem ( rozdzielaliśmy alkohol od atramentu), cieczami i… ogniem.

SAM 0640

Najbardziej emocjonujący był wspólny pokaz dla całej szkoły, skonstruowaliśmy prawdziwą bombę wodorową w puszce po chipsach, HUK BYŁ OGROMNY. Sprawdzaliśmy w którym gazie metanie czy propan butanie jest więcej energii MOCNIEJ PALIŁ SIĘ PROPAN BUTAN.

Na szczęście wszystko odbywało się pod kontrolą doświadczonych chemików, którzy dbali o nasze bezpieczeństwo.

{gallery}images/2013-2014/2014-034-chemia-w-malej-skali{/gallery}