Akcja "Sprzątanie Świata"

20 września 2011

AKCJA-SPRZATANIE-SWIATA20 września 2011 roku, punktualnie o godzinie 12:00, uczniowie naszej szkoły, uzbrojeni w jednorazowe rękawice ochronne oraz wielkie worki foliowe, wyruszyli na coroczną walkę z ogromem śmieci. Wśród uczestników walki – wszystkich uczniów klas oraz pani Justyny Blachury – nie zaobserwowano objawów strachu, przerażenia, bądź panicznego lęku przed wrogiem. Co więcej, od samego początku na twarzach nieustraszonych wojowników można było dostrzec wyraz zadowolenia i pewności siebie, przejawiający się w przysłowiowym uśmiechu „od ucha do ucha”. Głównodowodzący akcją – nasz nauczyciel przyrody, pani Agnieszka Kowalczyk, ze stoickim spokojem wyjaśniła cel tegorocznej akcji który krył się pod hasłem „Lasy to życie – chrońmy je”. W ten sposób Fundacja „Sprzątanie Świata-Polska”, Fundacja Nasza Ziemia i my włączyliśmy się w obchody Międzynarodowego Roku Lasów, ogłoszonego przez ONZ.

Już od samego początku w powietrzu wyczuwało się wolę walki. Słychać było szelest napełnianych w zaskakująco szybkim tempie worków na śmieci i okrzyki zadowolenia z poddających się, bezwładnie leżących plastikowych butelek, niezliczonej ilości papierków i innych odpadów. Niezwykłą satysfakcję odczuwali wojownicy, penetrujący wcześniej wyznaczone obszary, obejmujące tereny nieopodal szkoły.

Dobrze przygotowanych pod względem teoretycznym, uczestników walki zaskoczyła jedynie kwestia liczebności armii wroga. obrazNa szczęście dla naszych uczniów, front walk zakończył się wraz z całkowitą kapitulacją metalowych puszek (po mniej lub bardziej energetyzujących napojach), plastikowych i papierowych opakowaniach po żywności itp. Z pełną satysfakcją zawiadamiamy, iż wróg został pokonany. W tym roku wygraliśmy ten bój. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że ten triumf nie jest ostateczny.

„Sprzątanie Świata” jest akcją niebywale potrzebną gdyż zachęca ludzi do działania, uczy odpowiedzialności, pobudza inicjatywę i pomysłowość. Jesteśmy przekonani, że tego typu akcje owocują chęcią dbania o środowisko i udowadniają, że są niezwykle istotnym narzędziem w procesie edukacji młodego pokolenia. Czekamy już na następny rok.


Skomentuj

Skomentuj